Bugi i nieczysty kod – czyli, co złego może dziać się z kodem strony

Samo poprawne działanie strony, nie oznacza jeszcze, że kod napisany jest porządnie. Programiści mają często własne metody jego tworzenia i opisywania. Jaki kod możemy nazwać “czystym” i na co może wpłynąć jego niestaranne tworzenie?

programowanie
Słyszałeś kiedyś stwierdzenie o złym lub nieczystym kodzie i zastanawiałeś się co to oznacza i jaki wpływ może mieć wpływ na stronę? A może zdarzało się, że dostałeś stronę, w której nie działał jakiś element? Daleko mi do programisty, ale spróbuję opowiedzieć Ci w prosty sposób, jak ważne jest, aby Twoją stronę i kod tworzył ktoś dokładny i doświadczony.

Zanim, zrozumiesz jakie błędy można popełnić podczas pisania kodu, musisz zrozumieć samą zasadę jego tworzenia. Kod programistyczny, zawiera wiele słów (zazwyczaj angielskich) i znaków, od których zależy funkcjonalność całego oprogramowania czy strony. To seria “rozkazów” i opisów dla komputera, która mówi mu jak ma się zachowywać w danej sytuacji. Tworzenie takiego kodu, to często wiele godzin spędzonych przed komputerem: pisania, testowania i sprawdzania. Pamiętasz może szkolne równania z matematyki, gdzie nawias zapisywany był w nawiasie, podpisany jako mianownik i jeszcze umieszczony pod pierwiastkiem? Tak właśnie widzę kod programistyczny – tylko znacznie dłuższy, z większa liczbą różnych znaków a zamiast liczb są słowa i to jeszcze po angielsku.

Bugi-i-nieczysty-kod-blog-sas-design

Bugi w kodzie

W dokładnym tłumaczeniu Bug oznacza robaka. W IT chodzi jednak o błąd, który psuje nam kod. Są to drobne błędy, które mogą sprawić, że dana funkcjonalność nie będzie działać. Najczęściej chodzi o literówki i drobne pomyłki, czyli zwykłą nieuwagę. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że jeśli błąd pojawi się w często używanej, początkowej fazie jakiejś funkcji, będziemy w stanie go szybko odnaleźć. Jak? Kiedy ktoś zrobi błąd podczas kodowania, funkcjonalność nie będzie działać, lub będzie działać w nieodpowiedni sposób. Czasem zauważymy to od razu po uruchomieniu danej funkcjonalności, czasem błąd chowa się głębiej i odkryjemy go po jakimś czasie. Zespoły agencyjne zazwyczaj testują wszystkie funkcjonalności, więc agencja nie powinna oddać takiej strony do użytku, tylko od razu poszukać pomyłki i poprawić funkcjonalność.  Zdarza się jednak, że ciężko odnaleźć miejsce błędu. Kod rozciąga się na wiele wersów, a programista sprawdza funkcjonalność tylko, co jakiś czas. Jeśli więc strona “nie działa”, trzeba ponownie przeczytać cały kod, szczególnie odpowiadający za niedziałający element, zwracając uwagę na dokładność zapisu słów i innych znaków. Bugi więc są najgroźniejsze, ale zazwyczaj o nich wiemy i można je znaleźć oraz naprawić, choć czasem wymaga to czasu.

Nieczystości

Bugi zdarzyć mogą się każdemu programiście, ale masz pewność, że sam, nawet jako zwykły klient, prędzej czy później, jesteś w stanie stwierdzić ich istnienie i zwrócić stronę programiście do poprawki. Gorzej z sytuacją, kiedy kod jest stworzony, strona działa, ale to, co znajduje się pod “widoczną” częścią, nie jest już tak kolorowe.

Przykładowe praktyki, które sprawiają, że kod jest łatwiejszy w użytkowaniu – niestety nie każdy z nich korzysta:

  • Komentarze i opisy – fragmenty kodu powinny być opatrzone odpowiednim komentarzem, aby osoba wracająca do kodu, lub zmieniająca go, wiedziała, co dokładnie one oznaczają.
  • Wcięcia kodu – kolejne linie kodu, które należą do głównego fragmentu dobrze pisać z odpowiednimi wcięciami, żeby elementy były odpowiednio oddzielone i przypisane.
  • Znaki “białe” – automat nie odczytuje niektórych znaków, takich jak enter czy spacje i nie uważa ich jako funkcjonalność strony. Aby dodać je na stronie w kodzie używa się specjalnych znaczników. W samym edytorze odpowiedzialnym za treść kodu, mogą one okazać się jednak bardzo przydatne np. do oddzielania kolejnych fragmentów kodu. Łatwiej wówczas odnaleźć wymagający poprawek lub rozwinięcia fragment kodu.
  • Pełne nazwy – niektórzy programiści korzystają ze skrótów, które mogą być niejasne dla kolejnych (a nawet tych samych) osób korzystających z kodu. Lepszą metodą jest wpisanie pełnej nazwy.

To takie podstawowe techniki, które ułatwiają pracę przy stronach internetowych, programistom tworzącym, jak i kolejnym. Niestosowanie tych (lub podobnych) praktyk, pogarsza jakość kodu. Może programista, który to tworzył odnajdzie się we własnym kodzie, ale nawet to nie jest pewne.

kod-blog-sasdesign-bugi-i-nieczystosci-blog

Na co może wpłynąć słaby kod strony?

Przy nieczytelnym kodzie, każdy, nawet najmniejszy bug, może sprawić wielkie problemy. Znalezienie go bowiem pośród całego kodu, bez podziału, enterów i opisów okaże się nie lada wyzwaniem. Wyobraź sobie teraz, że Twój programista odchodzi/zamyka swoją firmę (czasem tak bywa) i pozostawia Cię z ukończoną do połowy stroną i niepoukładanym kodem, a Ty próbujesz znaleźć jego zastępcę. Ciężko będzie znaleźć kogoś, kto zabierze się za tak trudny do poprawienia kod. Każdy programista ma swoje “sposoby” na dane funkcjonalności, jeśli wiec jedna osoba ma poprawiać lub kończyć kod drugiej, potrzebuje wyraźnych znaków i opisów.

Tak samo rozwijanie strony, sklepu czy innych oprogramowań, może okazać się problematyczne. Nieważne, czy będzie wykonywał to ten sam programista czy inny, wejście w nieczysty kod, po raz drugi, po jakimś odstępie czasu, może okazać się problematyczne.

Wpływ takiego kodu zauważymy także w działaniach SEO czy SEM. Roboty sprawdzające jakość strony, przeszukują ją nie tylko pod względem wyglądu, ale i pod względem kodu. Jeśli więc kod zawiera jakieś błędy, jest przeciążony niepotrzebnymi funkcjami lub napisany w sposób trudny do odczytania, Twoja strona oceniona będzie słabo, przez co nie będzie znajdowała się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce googla.

Jeśli kod przepełniony jest niepotrzebnymi frazami, a odpowiednie funkcjonalności ciężko jest od siebie oddzielić, także system może mieć z nim trudności. Może to powodować wolne ładowanie strony, co źle wpływa na jakość, a także niezadowolenie użytkowników.

Do tego (raczej w tonie żartobliwym, ponieważ nie sądzę, żeby to zdarzało się zbyt często) w kod można wpisać “treści widmo”. Widoczne dla robotów googla oraz dla innych programistów ale niewidoczne dla Ciebie. Zanim więc zaczniesz współpracę z jakąś firmą, upewnij się czy inni ją polecają i czy można im zaufać – chyba nie chcesz, aby w Twoim kodzie kolejni programiści i roboty mogli odczytać niepochlebne uwagi na Twój temat? Pomaga w tym też zwyczajne bycie “miłą osobą” ;)

Wybieraj sprawdzone firmy

Jak widać jakość kodu wpływać może na wiele aspektów. Nie można być krótkowzrocznym i liczyć na “szybkość i niską cenę”, ponieważ później problem może pojawić się przy próbie zmian, rozwoju a nawet prowadzenia marketingu w sieci. Do tworzenia strony potrzebny jest ktoś systematyczny i z dobrymi nawykami. Utrzymywanie porządku w kodzie od samego początku, może znacznie ułatwić Ci rozwój i promocję w przyszłości. Dlatego zanim wybierzesz rozwiązanie jakiejś firmy/freelancera sprawdź ich opinię i poprzednio wykonane strony.

Drodzy programiści, jeśli tu trafiliście i macie inne opinie, zapraszam do dzielenia się nimi. Ja staram się tylko oczami trochę bardziej zaawansowanego obserwatora wyjaśnić działania programistów.