Jak efektywniej pracować nad projektem

Wykonując projekt na pewno wiele razy czułeś na swych plecach oddech deadline’u. Zastanawiałeś się pewnie jak możesz przyspieszyć swoją pracę, by zakończyć wszystko na czas. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad jak efektywniej pracować nad projektem.

Czasem trudno określić, kiedy realizacja zadania dobiegnie końca. W grę wchodzi wiele elementów, które mogą zająć sporo czasu. Ale co  zrobić, gdy nadchodzi ostateczny termin oddania projektu a Ty wciąż jesteś w proszku? Oto kilka sposobów jak efektywniej pracować nad projektem!

Określ czas

Zanim przystąpisz do pracy określ czas realizacji zadania. Jeżeli projekt jest rozległy, podziel go na mniejsze części. Oszacuj dokładny czas na wykonanie każdej z nich. Brak czasowych ram rodzi pokusy w postaci „zacznę za chwilę, w końcu nigdzie się nie spieszy”. To złudne uczucie. By rozpocząć właściwą pracę nad projektem musisz najpierw „wejść w projekt”. Wszystko, co Cię rozprasza (sprawdzenie facebooka, ulubiony serial bądź przerwa na kawę) wybija z rytmu i zabiera czas. Zanim ponownie „wejdziesz” w projekt minie kilka chwil.

Pozbądź się wszystkiego co może Cię rozproszyć

Szczególnie tego, co jest w zasięgu Twojego wzroku. Schowaj telefon, wyłącz Facebooka i najlepiej zadbaj o porządek na biurku. Nadmiar rzeczy potrafi skutecznie rozkojarzyć i oderwać myśli od tego, co ważne. Nie obawiaj się, że będziesz przez najbliższą godzinę lub dwie niedostępny dla otoczenia. Na pewno nie zakończy się to globalnym kataklizmem, a pozwoli Ci na skupienie, niezbędne podczas prac.

Zapisz rozwiązania z których najczęściej korzystasz

Jeżeli podczas pracy, regularnie korzystasz ze sprawdzonych rozwiązań, zapisz je. Dzięki temu przy następnych projektach nie będziesz musiał wdrażać wszystkiego od nowa. Nie bój się również korzystać z gotowych wzorów i szablonów. Nie dość, że przyspieszą Twoją pracę to dodatkowo pozwolą Ci skupić się na tym co ważniejsze.

Skróty klawiszowe – pomocna rzecz!

Poznaj na wylot program, który służy Ci do pracy. Sprawdź też, jakie skróty w sobie kryje. Jeżeli pewną czynność wykonujesz setki razy, warto zautomatyzować swoją pracę. Dzięki temu zyskasz sporo cennego czasu. Nie bój się więc tutoriali, poradników oraz rad ekspertów. To kopalnia interesujących skrótów, które usprawnią Twoją pracę.

Nie rozmieniaj się na drobne

Jeżeli zaczynasz przesadnie upiększać projekt w ozdobniki czy efektowne dodatki, to znak, że Twoja praca prawdopodobnie jest skończona. Odłóż go na dzień lub dwa i odpocznij. Krótka przerwa pozwoli Ci spojrzeć na owoc pracy z dystansu. Jeżeli po tym wciąż widzisz, że w projekcie czegoś brakuje, nie krępuj się tego dopracować. Grunt, aby nie przekombinować swojej pracy.

Na koniec

Jeżeli podczas pracy nad projektami brakuje Ci czasu to znak, żeby zmienić podejście do ich realizacji. Przed przystąpieniem do zadania zadbaj o otoczenie i odetnij się od wszystkiego, co rozprasza. Następne sprawdź rady, które zamieściliśmy powyżej. Dzięki nim sprawniej wykonasz swoją pracy oraz zaoszczędzisz cenne godziny, zamykając projekt na czas.