Jak zabezpieczyć konto na Instagramie i Facebooku?

Ostatnio w sieci zrobiło się gorąco o masowych włamaniach i kradzieżach kont na Instagramie. Niestety zła passa się nie kończy, a problem dotyczy zarówno profili prywatnych, jak i kont firmowych czy znanych influencerów. Sprawdź, jak możesz zabezpieczyć konto na Instagramie i Facebooku?

Jak zabezpieczyć konto na Instagramie

Niedawno dowiedzieliśmy się, że ofiarą hakerów padła znana blogerka – Macademian Girl. Jej profil na Facebooku został przejęty, a sprawca całego zdarzenia publikuje na nim niecenzuralne posty. Wygląda na to, że influencerka ma do czynienia ze specjalistą, ponieważ mimo upływu kilku dni, nadal nie udało się odzyskać konta.

Takich przypadków jest niestety znacznie więcej, a dostęp do swojego profilu może stracić tak naprawdę każdy. Przejmowanie prywatnych kont zwykle kończy się na zmianie nicku oraz danych kontaktowych, przez co odzyskanie profilu bez pomocy Facebooka czy Instagrama staje się niemożliwe. Influencerzy, artyści oraz inne znane osoby mogą się obawiać zagrywek pokroju tego, co przydarzyło się Macademian Girl. Jak się przed tym chronić?

Jak zabezpieczyć konto na Instagramie i Facebooku?

  • Dwuskładnikowe uwierzytelnianie to podstawowy krok, który należy podjąć. Na czym polega? W momencie, kiedy Ty lub ktoś w Twoim imieniu będzie starał się zalogować na Twoje konto na innym urządzeniu, niż robisz to zazwyczaj, wyskoczy prośba nie tylko o podanie nazwy użytkownika oraz hasła, ale również o wprowadzenie dodatkowego kodu. Jest to kod, który zostanie wysłany SMS-em na podany przez Ciebie numer telefonu.
  • Alternatywnym sposobem ochrony przed atakami hakerów jest korzystanie z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej. Powstało ich już kilka i bez problemu znajdziesz je w iStore lub Google Play. Zanim jednak taką pobierzesz, sprawdź jej oceny oraz opinię innych użytkowników, ponieważ niektóre aplikacje mogą być stworzone tylko po to, aby wyciągnąć od Ciebie dane.
  • Trudne hasło to kolejna przeszkoda, którą możesz przygotować dla hakerów. Jeśli jeszcze takiego nie masz, postaraj się stworzyć nieoczywistą kombinację przynajmniej sześciu liter oraz liczb i pamiętaj, że jedno hasło do wielu różnych kont to niezbyt dobry pomysł.

Na koniec

Pocieszający jest fakt, że przybywające informacje o skradzionych kontach nie pozostają obojętne twórcom mediów społecznościowych. Sam Instagram zaproponował nowe narzędzia wspierające bezpieczeństwo naszych profili. Więcej na ten temat możesz przeczytać na oficjalnej stronie Centrum Informacji Instagrama.