Zwrot produktu do sklepu internetowego- jak go uniknąć?

zwrot produktu

Zwrot produktu zakupionego w Internecie bywa uciążliwy zarówno dla sprzedawców, jak i dla kupujących. Na szczególne ryzyko zwrotów narażeni są e-sprzedawcy mający w swoim asortymencie odzież. W tym przypadku ilość zwrotów może nawet osiągać 40-50%. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale warto podjąć wszelkie kroki, aby obniżyć poziom ryzyka dokonania zwrotu do naszego sklepu internetowego.

Dlaczego dochodzi do zwrotów towarów zakupionych w sklepie internetowym?

Zwrot produktu najczęściej jest dokonywany ze względu na błędy tj.:

  • Brak opisu produktu lub nierzetelny opis- dokładny opis produktu jest jedną z najistotniejszych rzeczy. Powinien przedstawiać wszystkie cechy, właściwości towaru, które interesują lub mogą zainteresować potencjalnego konsumenta. Dobrze zredagowany opis, również w znacznym stopniu może zachęcić potencjalnego klienta do dokonania zakupu.
  • Zdjęcia nieprzedstawiające produktu lub słabej jakości- w sklepie internetowym klient nie ma możliwości dokładnego przyjrzenia się produktowi tak jak w sklepie stacjonarnym, dlatego bardzo ważne jest dodanie zdjęć w wysokiej jakości, które pokażą produkt z różnych stron i ukażą detale.
  • Brak tabeli rozmiarów/niedokładne podanie rozmiarów- klient, aby dobrać odpowiedni rozmiar dla siebie, potrzebuje dokładnych wymiarów różnych części ubioru tj.: rozmiar talii, bioder, szerokość ramion, długość itp. Dlatego warto w widocznym miejscu przy produkcie dodać tabelę z wymiarami do poszczególnych rozmiarów. Pomocna, również może się okazać instrukcja jak się mierzyć.

Jak usprawnić proces zwrotu?

Instrukcja jak dokonać zwrot produktu, powinna znajdować się w miarę widocznym miejscu, aby klient mógł bez większych problemów ją znaleźć. W tym miejscu, również powinien być umieszczony formularz zwrotu dostępny do pobrania i wydrukowania przez klienta. Dobrym udogodnieniem, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom klienta jest załączanie do przesyłki już wydrukowanych i gotowych do wypełnienia formularzy zwrotów. Kolejnym udogodnieniem są opakowania, które umożliwiają odesłanie produktu z powrotem.

Po więcej porad i ciekawostek zajrzyj na naszego bloga.

Polecane wpisy