15 narzędzi od Google, które mogą Ci się przydać

Gigant z Mountain View, jak często nazywamy Google, ma na swoim koncie wiele aplikacji, rozszerzeń i programów pomagających w pracy, promowaniu swojego biznesu a także kilka dla rozrywki. Które narzędzia od Google znasz?

Czasem mówi się, że Google rządzi Internetem i wie o nas wszystko. YouTube, Mapy Google, wyszukiwarka Google, Gmail czy przeglądarka Chrome, bardzo często towarzyszą nam w ciągu dnia.
Przedstawiam 15 narzędzi od Google, które ułatwią Ci wykonywanie pracy, codziennych obowiązków czy promowanie firmy.

1. Google Keep

narzedzia-google-keep-sasdesign-blog

Aplikacja na telefon, tablet i komputer dla zapominalskich i tych, co mają dużo na głowie. Pozwala zapisać notatki ale w trochę bardziej zaawansowanej formie niż zwykłe wbudowane telefoniczne aplikacje. Możesz wybrać odznaczaną listę lub zwykłą notatkę tekstową. Możesz także nadać kolor i ustawić przypomnienie o notatce.

2. Kalendarz

narzedzia-google-kalendarz-blog-sasdesignNiczym w tradycyjnym kalendarzu możesz zapisywać tam wszelkie spotkania i wydarzenia. Co wyróżnia go od tradycyjnego kalendarza papierowego? Może przypomnieć Ci o wydarzeniu, tak jak ustawisz – dzień, godzinę czy 15 min prędzej. Zaletą jest też możliwość dodania dodatkowych osób do wydarzenia. Np. jeśli dwie osoby z pracy jadą razem na szkolenie mogą ustawić wspólne wydarzenie.

3. Hangouts

narzedzia-google-hangouts-blog-sasdesignKomunikator od Google. Można korzystać z niego za pomocą aplikacji na telefon czy komputer lub wewnętrznie z gmaila. Pozwala kontaktować się z innymi osobami, które mają konto Gmail i/lub Hangouts. Możesz prowadzić za jego pomocą rozmowy tekstowe, dźwiękowe oraz video.

4. Dokumenty Google

narzedzia-google-documents-blog-sasdesignArkusz do pisania tekstów czy kalkulacji. Działa na zasadzie Worda, tylko w chmurze. Dzięki temu możesz edytować dokument równocześnie z innymi osobami, nanosić komentarze, komunikować się za pomocą wewnętrznego “czatu” oraz masz dostęp do dokumentu z dowolnego komputera.

5. Google Drive

narzedzia-google-dysk-blog-sasdesignDysk Google. Pozwala trzymać dokumenty i pliki w chmurze. Dzięki temu masz dostęp do pliku z każdego komputera o każdej porze. Możesz też udostępniać pliki, foldery lub cały dysk innym osobom. Wymiana plików staje się znacznie łatwiejsza.

6. Google Translate

narzedzia-google-translate-blog-sasdesignPozwala tłumaczyć treści w różnych językach. Dobre narzędzie do krótkich i mało istotnych treści na własny użytek. Dlaczego na własny? – niestety jest trochę niedokładny i przy ważniejszych treściach potrzebuje korekty ręcznej kogoś kto zna dany język. Możesz też dodawać konkretne frazy czy wyrażenia do własnego słownika. Innym językowym narzędziem jest rozszerzenie do Chrome Google Dictionary (by Google) – powala ono tłumaczyć słówka z różnych języków na angielski, a przy angielskich podaje definicję danego słowa. Wystarczy wkleić słowo w rozwijane okienko i voilà!

7. Keyword planner

KeywordPlanner

Pozwala na odnalezienie słów kluczowych dla kampanii AdWords za pomocą adresu witryny, przykładowego słowa, hasła lub branży. Bardzo ułatwia wpisywanie słów wykluczających, ponieważ w propozycjach często pojawiają się mocno rozszerzone hasła. Narzędzie to znajduje się wewnątrz interfejsu AdWords.

8. Edytor AdWords

narzedzia-google-Edytor-AdWords-blog-sasdesignProgram, który można wgrać na komputer i wprowadzać za jego pomocą zmiany w Google AdWords  nawet w trybie offline. Ma on kilka dodatkowych opcji, których nie można wykonać za pomocą zwykłego interfejsu. Np. łatwe przenoszenie słów między kampaniami, zbiorcze zmiany adresów docelowych w reklamach graficznych itp. Jest też wersja AdWords na komórkę.

9. Page Speed Insight

Page-Speed-Insight-blog-SasDesign-narzedzie-do-badania-stronyNarzędzie, za pomocą którego można sprawdzić jakość strony. Pokazuje szybkość wczytywania się strony w mobile i na desktopie oraz wygodę użytkowników podczas użytkowania na telefonie. Do wyników dołącza propozycje zmian i wypisane przestrzegane reguły.

10. Analytics

narzedzia-google-analytics-blog-sasdesign
Narzędzie zbierające statystyki na temat strony. Pozwala mierzyć ruch i zachowania, pozyskiwanie, demografie użytkowników i wiele innych.

11. Tag Manager

narzedzia-google-tagmanager-blog-sasdesignNarzędzie pozwalające wgrać na stronę specjalistyczne tagi bez pomocy programisty. Za pomocą reguł i makr możesz zamieścić na stronie tag pozwalający mierzyć konwersję, zbierać grupy remarketingowe itp.

Więcej informacji o Tag Menagerze znajdziecie w jednym z poprzednich wpisów.

12. Tag Assistant

narzedzia-google-tag-assistant-blog-sasdesignPozwala sprawdzić zawartość tagów na stronie. Najczęsciej do kontroli czy dobrze wgraliśmy dany kod na własnej stronie. Wiele osób korzysta z niego także jako kontrola działań konkurencji. Np. czy mają Analytics’a i Remarketing?

13. Google Trends

narzedzia-google-trends-blog-sasdesign

Wskazuje nam częstotliwość wyszukiwanych słów. Pozwala sprawdzać je pod względem lokalizacji i czasu.

14. Google Alerts

narzedzia-google-alerty-blog-sasdesign

W programie możemy ustawić frazy, które normalnie wyszukujemy w określonych odstępach czasu. Google wówczas w określone dni wyśle nam wyniki wyszukiwania na maila i dzięki temu nie musimy sami szukać już odpowiedzi. Narzędzie jednak musi być jeszcze dopracowane.

15. Goggles

narzedzia-google-goggles-blog-sasdesign

Pozwala wyszukiwać hasła za pomocą obrazów – skanowania aparatem lub wykonanych zdjęć. Rozpoznaje m.in. okładki książek, kody QR i kreskowe a nawet tłumaczenie sfotografowanych tekstów w języku obcym.

Bonus

Skoro niedługo mamy święta to w bonusie można wspomnieć też o Google Santa Tracker. To raczej aplikacja promocyjna, która pozwala na odrobinę rozrywki. Odlicza dni do świąt i co jakiś czas odblokowuje minigrę. Trochę jak interaktywny kalendarz adwentowy. W tym roku jest jeszcze nieaktywna, ale mamy nadzieję, że wkrótce zacznie się odliczanie.

narzedzia-google-aplikacja-santa-tracker-blog-sasdesign

Najlepsze jest to, że wszystkie te narzędzia mogą działać przy użyciu jednego konta Google. Nie musisz się przełączać i co chwilę logować.

Na pewno znacie niektóre z nich. Z którego narzędzia od Google korzystasz? A może znasz inne narzędzia Google, które wspomagają Twoją pracę lub życie? Podziel się z nami w komentarzu.

Na koniec

Jeżeli szukasz dla swojej firmy solidnego wsparcia w e-marketingu, marzysz o nowej stronie www, e-sklepie lub dopiero budujesz identyfikację wizualną dla swojego biznesu, zgłoś się do nas!

Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami!