Google grafika – dlaczego moje obrazy nie wyświetlają się w wynikach?

Aby obrazy z Twojej strony wyświetlały się w wynikach wyszukiwarki grafik konieczna będzie ich optymalizacja pod względem SEO. Dlaczego warto poświęcić na to trochę czasu? Większość przedsiębiorców skupia się wyłącznie na pozycji witryny w wynikach wyszukiwania (Wysoka pozycja w wyszukiwarce. Jak ją osiągnąć?). Jasne to jedna z istotniejszych kwestii – w większości branż jest to źródło największego ruchu. Warto jednak wykorzystać dodatkowe możliwości pozyskiwania potencjalnych klientów. Jedną z nich jest właśnie optymalizacja zdjęć. Sprawdź, jak się za to zabrać?

google grafika

Jeśli nie przekonałeś się jeszcze o potencjale materiałów wizualnych, najwyższa pora nadrobić zaległości. Nie tylko badania, ale również nasze własne spostrzeżenia upewniają nas, że użytkownicy lepiej reagują na różnorodne materiały wizualne. W mediach społecznościowych to właśnie oryginalne grafiki, śmieszne gify czy ciekawe wideo zyskują lepsze osiągi, więcej polubień, udostępnień czy komentarzy. W obrębie stron internetowych tego typu treści są chętniej oglądane, ponieważ są zwyczajnie ciekawsze, a ludzki mózg o wiele lepiej przetwarza obraz niż czytany tekst, bo przekazuje on informacje znacznie szybciej. Chcesz zacząć wykorzystywać potencjał materiałów wizualnych? Zajrzyj po przydatne wskazówki do naszych wpisów:

Dlaczego moje obrazy nie wyświetlają się w wynikach Google grafika?

Nazwa pliku

Jednym z podstawowych błędów jest niewłaściwe nazewnictwo plików graficznych, które często wygląda tak: IMG_445.jpg, 1354678.jpg, zamiast tak: welurowa-sofa-pikowana.jpg . Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia ukazywały się użytkownikom w wynikach wyszukiwania grafik, musisz w nazwach plików przemycić słowa kluczowe. Nie zrozum tego źle – nie oznacza to, że masz stworzyć stonogę fraz. Upychanie ich na siłę nie pomoże. Wybierz jedną frazę, koniecznie adekwatną do tego, co się na danej grafice znajduje.

Pamiętaj, aby w nazewnictwie plików w roli separatora stosować myślnik “-” a nie podkreślnik “_”, oddzielając słowa za pomocą tego drugiego, roboty mogą je potraktować jako jeden wyraz.

Google grafika

Atrybut ALT

Możesz wpłynąć na pozycję swojej witryny oraz zdjęć na niej umieszczonych poprzez optymalizacje atrybutów ALT, czyli tekstów alternatywnych grafik, które wskazują robotom wyszukiwarki, co znajduje się na danym zdjęciu. Tak samo, jak w kwestii nazewnictwa pliku, również tutaj powinniśmy stworzyć opis ze zgrabnie wplecioną frazą kluczową, który jasno przedstawia zawartość grafiki. Prawidłowy mógłby wyglądać tak:

<img src=”https://domena/welurowa-sofa-pikowana.jpg” alt=”Welurowa sofa pikowana w odcieniach różu” />.

Atrybut ALT ma również ogromne znaczenie dla osób niewidomych i niedowidzących, ponieważ czytniki zamieniają alternatywny tekst na dźwięk.

Rozmiar pliku

Kolejną rzeczą, którą mogłeś pominąć jest kompresja plików graficznych. Jeśli ich waga będzie zbyt duża witryna, będzie się długo wczytywać, wyszukiwarka ukara Cię spadkiem w rankingu, a w Google grafika ciężko będzie użytkownikom trafić na Twoje zdjęcia. Postaraj się, aby przed przesłaniem plików na serwer zmniejszyć ich rozmiar do około 200KB, dopilnuj jednak, aby ich jakość znacząco nie spadła.

Podsumowując

Jeśli na swojej stronie masz sporo zdjęć, skorzystaj z naszych porad i wykorzystaj ich potencjał. Dobrze zoptymalizowane pliki graficzne korzystnie wpłyną na pozycję Twojej strony w rankingu oraz pojawią się w Google grafika, a to szansa na pozyskanie większej ilości wyświetleń.