Skuteczny video marketing w 6 krokach

Twoją przewagą, jeśli zaczniesz wykorzystywać video marketing jest to, że wciąż nieduża część przedsiębiorców decyduje się na ten krok. Jasne – wymaga to dodatkowego budżetu, zaangażowania i ciekawego pomysłu. Rezultatem jest jednak wyróżnienie się na tle konkurencji, w co z pewnością warto zainwestować.

Skuteczny video marketing

Odbiorcy uwielbiają krótkie filmiki, ale tylko te, które potrafią przyciągnąć ich uwagę i zainteresować na tyle, że będą skłonni poświęcić im kilka minut. To świetne narzędzie do angażowania konsumentów, ponieważ materiały wideo są po prostu atrakcyjniejsze od treści tekstowych i łatwiej jest nam je przyswoić.

Skuteczny video marketing – 6 kroków do efektywnej kampanii

1. Określ cel

Podstawowym krokiem, jaki musisz wykonać, jest sprecyzowanie celu Twojego wideo – musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Bez względu na to, czy chcesz zwiększyć zasięg Twoich postów, czy przyczynić się do wzrostu sprzedaży, musisz jasno określić cel, aby następnie ocenić, czy został zrealizowany.

2. Stwórz plan działania

Bez wcześniejszego planu, może się okazać, że coś wypadło Ci z głowy. Zgromadź wszystkie pomysły, stwórz harmonogram działania i zapisz to na kartce lub w dokumencie. Nie zapomnij, że niezbędny będzie również scenariusz Twojego filmiku. Chyba nie chcesz poświęcić całego dnia na nagrywanie, aby potem okazało się, że brakuje Ci jednego ujęcia, żeby cała fabuła była spójna.

3. Określ role

Jako agencja interaktywna, dobrze wiemy, że każdy członek naszego team’u ma do zrealizowania określone zadanie. Jeśli nagrywasz wideo po raz pierwszy, koniecznie przydziel każdemu rolę. Już wiesz, kto jest odpowiedzialny, za scenariusz, kto weźmie do ręki aparat, a kto zatroszczy się o odpowiednie światło?

4. Wykorzystaj lubiane formy

  • szkolenia i poradniki
  • animacje
  • triki i haki
  • recenzje

5. Nie zapomnij o CTA

Upewnij się, że odbiorcy wiedzą, co mają zrobić po obejrzeniu Twojego filmiku. Powinieneś ich zmotywować do tego, aby zdecydowali się na zakup, zaangażowali pod Twoim postem czy dołączyli do listy subskrybentów Twojego newslettera.

6. Zaplanuj strategię dystrybucji

Wideo można wykorzystać w bardzo wielu miejscach. Aby zostać zapamiętanym, trzeba się wyróżnić spośród tłumu, który także wpadł na taki pomysł. Zaplanuj, gdzie chcesz opublikować swój materiał wybierając kanał, który upodobali sobie Twoi potencjalni klienci.

Podsumowując

Skuteczny video marketing jest możliwy jedynie, kiedy dokładnie go zaplanujesz. W osiągnięciu oczekiwanych rezultatów pomogą Ci odpowiedzi na poniższe pytania.

  • Kim są Twoi odbiorcy? Jakie są ich upodobania? Młodsze pokolenie woli humorystyczny content, starsze łatwiej przekonać za pomocą treści, które wzbudzą ich zaufanie.
  • Ile wysiłku jesteś w stanie poświęcić na przygotowanie filmiku i czy na pewno jesteś w stanie samemu go zrealizować? Krótsze formy wymagają mniej czasu i zaangażowania. Na dłuższych musisz zdecydowanie więcej przysiedzieć, ale wysiłek może o wiele bardziej się opłacić.
  • Na jakim etapie jest Twoja firma? Czy zadaniem filmu jest przestawienie Twojej firmy, czy ma on pokazać Twój nowy produkt?
  • Gdzie będą wyświetlane treści, które tworzysz? Na urządzeniach mobilnych czy sprzęcie stacjonarnym?