Domeny, hosting i serwer – najczęściej zadawane pytania

Domena, serwer i hosting to elementy, o których trzeba pomyśleć podczas tworzenia witryny internetowej. Zrozumienie ich działania i wybór odpowiedniej opcji często okazują się problematyczne. Podpowiemy czym są i jak podjąć odpowiednią decyzję.

serwer-blog-sasdesign

Domena i hosting są jak miasto i adres. Wyobraź sobie, że Twoja strona www to budynek mieszkalny. Serwer byłby wówczas miejscowością, w której może znajdować się dom (strona). Zazwyczaj masz tam swoich sąsiadów (inne strony) i określoną działkę, którą możesz wykorzystać (ilość miejsca na serwerze).
Domena jest adresem Twojej strony, czyli miejscem, po którym będzie można Cię znaleźć w całej sieci.

Jak ważny jest hosting?

Hosting to dokładniej usługa przechowywania Twojej strony (danych) na serwerze. To od serwera zależy, czy Twoja strona jest bezpieczna, czy szybko się wczytuje i czy w ogóle działa. Zdarza się, że po niekorzystnym wyborze nasi klienci dzwonią i informują, że strona nie działa – w większości przypadków problem leży po stronie serwera i firmy hostingowej. Dlatego, tak ważna jest ta jedna odpowiednia decyzja.

Czy każda strona tego potrzebuje?

Każda witryna, która ma ukazać się w sieci musi znajdować się na jakimś serwerze i mieć przypisaną domenę. Nie da się tego uniknąć.
Hosting (jako usługa) może okazać się zbędny tylko, kiedy masz własne serwery.

Czy agencje załatwiają je na własną rękę?

Niektóre agencje mają zaufane firmy hostingowe lub własne zasoby, na których od razu umieszczają strony swoich klientów. To jednak wszystko zależy od agencji.
Nasza firma stosuje zasadę “wolności dla klienta” i pozwala mu być właścicielem swojej domeny i hostingu, dając możliwość wyboru i samodzielnego zakupu. Oczywiście zawsze podpowiadamy, odradzamy, a jeśli jest potrzeba pomagamy w załatwianiu formalności. Na takiej zasadzie, działa kilka agencji.
Wszystko więc zależy od firmy, którą wybierzesz. Myślę jednak, że jeśli będzie Ci zależało na jakiejś opcji, agencja będzie w stanie się do Ciebie dostosować.
Sytuacja z wyborem domeny wygląda tak samo.

Jakie są i jak wybrać odpowiednie?

Serwer

Swoją stronę możesz umieścić na serwerze dedykowanym, VPS lub współdzielonym. Różnią się one pod wieloma względami. Najważniejsza jednak, przy wyborze jest ich szybkość i pojemność.
Serwery współdzielone zawierają w sobie wiele stron (sąsiadów). Są one wyjściem dobrym dla mniejszych i standardowych stron z niewielką ilością danych i stosunkowo niską odwiedzalnością.
VPS to znacznie szybsze rozwiązanie. Tutaj jednak znajduje się mniej stron, między które trzeba dzielić moc urządzenia. Także każda ze stron odseparowana jest oddzielnym systemem, dzięki czemu może działać sprawniej. To rozwiązanie dla średnich stron, z systemem CMS, sprzedażą lub dużą odwiedzalnością, gdzie potrzebne jest bardzo sprawne działanie strony.
Dedykowane rozwiązania, jak wszystko przeznaczone dla jednej osoby, są oczywiście najdroższe. Wówczas otrzymujesz cały serwer tylko dla siebie. To rozwiązanie stosuje się raczej rzadko. Do dużych portali, potrzebujących dobrej jakości sprzętu, gdzie wejścia liczy się w tysiącach dziennie :)

domena-serwer-blog-sasdesign

Domena

Przy domenach wybór jest raczej prosty. Musisz wybrać rozszerzenie domeny i sprawdzić, czy nazwa, którą chcesz w niej zawszeć jest wolna.

Pierwszą częścią domeny jest nazwa, po której ktoś będzie mógł Cię znaleźć. Zazwyczyczaj jest to nazwa firmy, a czasem krótkie hasło. Np. wesołaniania.pl, przyjemnydoktor.pl itp.

Jeśli chodzi o samo rozszerzenie domeny, możesz wybrać:

  • Polskie – .pl, com.pl, org.pl – jeśli Twoja oferta dotyczy tylko Polski
  • Europejskie – .eu – jeśli myślisz o swojej firmie i oferowaniu usług na rynek europejski
  • Globalne – .com, .net, info, jeśli chcesz sprzedawać na cały świat

Przy dwóch ostatnich, pamiętaj, że warto pomyśleć także o różnych wersjach językowych strony

Oczywiście kolejnym wyborem jest dobranie odpowiedniego i zaufanego rejestratora domeny. Polecamy przejrzeć opinie o firmie w sieci, oraz zapytać agencji.

Czy opłaty są wysokie?

Ceny za hosting i domenę to raczej niewielkie kwoty. Zazwyczaj opłaca się je w systemie rocznym (chociaż możesz od razu na więcej).
Kwoty oczywiście można co najwyżej uśredniać, ponieważ przy różnych z opisanych prędzej rozwiązań będą one niższe lub wyższe. Są to jednak sumy zbliżone do kilkunastu – kilkudziesięciu złotych za domenę oraz kilkuset za serwer (100-400zł). Przy dobrych wersjach VPS oraz dedykowanych opcjach kwoty te jednak mogą wzrosnąć nawet ponad tysiąc złotych.

Usługodawcy których polecamy, w stosunku jakość do ceny:

  1. Domeny – Netmark.pl – dobre ceny domen, niskie ceny odnowienia domeny, brak chwytliwych promocji typu domena za 0zł, jednak odnowienie nie kosztuje 2x co za 1 rok.
  2. Hosting współdzielony – SEOHOST – dla małych stron firmowych, lub niewielkich sklepów internetowych, dla bardziej wymagających klientów polecamy VPS. Dodatkowo z kodem sasdesign otrzymujesz 10% zniżki na nowo wykupiony pakiet hostingu oraz domeny. Dla klientów którzy już korzystają z hostingu SEOHOST mamy przygotowany kod na odnowienie, który rownież daje 10% zniżki: sasdesign2
  3. Virutal Private Server (VPS) – LH.pl szczególnie atrakcyjny jest pakiet VPS z Direct Adminem, czyli preinstalowanym oprogramowaniem dla serwera, nie wymaga posiadania administratora pod ręką. Dodatkowo korzystając z tego kodu: LH-20-187632 dostajecie rabat na 20% przy zakupie dowolnej usługi z oferty LH.pl. m.in. Hosting WordPress, Hosting pod WooCommerce czy hosting dla sklepów na oprogramowaniu PrestaShop, itd.

 

Co po zamówieniu?

Po zarejestrowaniu domeny i wykupieniu hostingu, większością rzeczy zajmie się agencja. Wówczas trzeba połączyć wszystkie trzy elementy, aby współgrały ze sobą i prowadziły do siebie na wzajem.

polaczenie-domena-hosting-sewer-blog-sasdesign

Podsumowanie

Załatwienie domeny i hostingu nie jest tak trudne, jeśli zna się podstawy. Teraz już je znasz i wiesz czym w ogóle nie musisz się martwić. Możesz wiec już przystąpić do poszukiwań domeny idealnej i najlepszego serwera z odpowiednią obsługą.