Jak zarabiać na blogu: ważne wskazówki, które warto znać

Każdy kto poświęca swój czas pewnej działalności, chce mieć z tego profity. Każdy chciałby zarabiać na blogu, choć liczba blogerów utrzymujących się tylko z tego fachu jest wciąż niewielka. Jak do nich dołączyć?

pisz i zarabiaj na blogu

Czas zacząć zarabiać na blogu

Jeśli tutaj trafiłeś pewnie Twój blog już istnieje, lub właśnie zamierzasz go założyć. Jeśli prowadzisz bloga firmowego zajrzyj do naszego innego tekstu: jak prowadzić bloga firmowego. A teraz od początku! Zacznij od najważniejszego. Od pomysłu. Brzmi banalnie ale uwierz, że dobry content to podstawa. Twój blog mając nie wiadomo jakie wsparcie nie wygeneruje Ci zysku, jeżeli nie będziesz miał podstawy – dobrej treści. Więc zamiast myśleć o pieniądzach, zastanów się nad dobrą treścią. Jak ją stworzyć? Blog bez zaangażowania i pasji nie zarobi. To o czym piszesz musi Cie na tyle interesować żebyś przede wszystkim chciał o tym pisać. Ludzie potrafią wyczuć czy jesteś szczery czy liczysz tylko na szybki zarobek.

Więc na jakich treściach najlepiej zarabiać?

Statystycznie największa popularnością cieszą się blogi lifestyle’owe. Następnie te o tematyce specjalistycznej, a później gry sztuka rozrywka, dom, motoryzacja, moda, gotowanie…Więc jak widzisz zakres gatunkowy treści jest spory. Wybierz to co jest Ci najbliższe i zacznij pisać.

Pierwsze koty za płoty:

Nie ma co się oszukiwać. Początki zawsze są trudne. Zanim pojawią się pierwsze oferty współpracy, minie trochę czasu. Dodatkowo firmy często liczą na barter, zamiast na wynagrodzenie blogerom. Przygotuj się na to. Poważne zarobki generują blogi o ugruntowanej pozycji i renomie. Trudno jest ją zdobyć w kilka miesięcy. Potrzeba czasu na zebranie wokół siebie społeczności i zbudowanie marki. Wypracowanie umiejętności pisania tez zabiera czas. Nie każdy potrafi dobrze pisać, czy wychwytywać to co interesujące z otaczającego świata. Najlepsza rada? Rób swoje i po prostu pisz. Jeżeli będzie to dobre, prędzej czy później propozycje same do Ciebie spłyną, ale o to też będziesz się musiał postarać.

Jak zacząć zarabiać:

Więc masz już bloga i piszesz. Bardzo dobrze. Zaangażowanie w tworzenie dobrych treści to podstawa. W parze idą systematyczność i cierpliwość. Dzięki temu budujesz społeczność czytająca Twoje treści. Jeżeli już wytworzysz grupę fanów (tak z 30.000 unikalnych użytkowników miesięcznie) warto samemu zatroszczyć się o reklamę. Nie czekaj na propozycje. Samodzielnie zgłoś się do reklamodawcy czy firmy z propozycją współpracy.

pisz i zarabiaj na blogu

Zgłoś się do reklamodawców:

Czyli zareklamuj czyjeś produkty bądź usług u siebie. Skup się na największych markach. Małe bądź średnie przedsiębiorstwa nie mają pojęcia o budowaniu marki przez bloga. Nie trać więc czasu.

Formy takiej reklamy to:

 • Banery reklamowe: Bądź ostrożny. Im produkt bardziej mizerny i niekorzystny dla klienta tym reklamodawcy są bardziej hojni. To że w danym miesiącu dostaniesz niezłą propozycje, nie oznacza żebyś brał ją na ślepo. Nikt nie lubi migających komunikatów zaśmiecających stronę. Nie ma sensu psuć sobie reputacji.
 • Adsense: Czyli zarabianie na udostępnieniu przestrzeni z cudzą reklamą na swoim blogu. Zarobki uzależnione są od ilości gości odwiedzających Twoją stronę. Jeżeli oczekujesz dużych zarobków z takiego źródła, prawdopodobnie trochę jeszcze poczekasz…co najmniej na kilkudziesięciu tysięcy użytkowników miesięcznie.
 • Artykuły sponsorowane: Od tego zaczniesz budowanie marki. Często nie obędzie się bez pośredników. Sprawdź takie serwisy jak Reachablogger czy Whitepress. Dzięki nim możesz otrzymać zlecenie na napisanie artykułu i umieszczenie go na swoim blogu. Do napisania takiego tekstu dostajesz wytyczne (temat, źródła informacji itd)
 • Programy partnerskie: Promujesz produkt w zamian za prowizję ze sprzedaży.
  Na swojej stronie zamieszczasz baner oraz link do strony sprzedawcy. Jeżeli użytkownik wejdzie na taki link i coś kupi, Ty dostaniesz prowizję ze sprzedaży.

Kampanie w mediach społecznościowych

Ważna jest promocja. Skorzystaj w tym celu z dobrodziejstw Social Mediów. Dla przykładu Facebook jest świetną opcją. Posiada wiele narzędzi takich jak facebook ads, dzięki którym znacząco wypromujesz swojego bloga za niewielkie pieniądze. Tutaj również bądź ostrożny. Nie chcesz chyba odwrotnego efektu, gdzie zapłacisz krocie za marne efekty prawda? Warto więc skorzystać z pomocy naszej agencji która od lat sukcesywnie prowadzi kampanie na przeróżnych social mediach takich jak wspomniany Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter i wielu innych.Jeśli jeszcze nie wiesz jak tego dokonać zajrzyj tutaj! https://sasdesign.pl/e-marketing/

pisz i zarabiaj na blogu

Wskazówki na koniec:

 • Bądź profesjonalistą – Zawsze dbaj o jakość contentu
 • Pisz regularnie
 • Słuchaj i wyłapuj to co w sieci jest aktualnie na fali – liczą się chwytliwe tematy
 • Rozreklamuj siebie – Wykorzystaj wszelkie social media
 • Bądź cierpliwy. Nie oczekuj wielkich sukcesów po paru miesiącach działalności. Jednak im więcej pracy włożysz w bloga tym większa szansa, że sukcesy nadejdą szybciej.