Klauzule niedozwolone. Jak ochronić przed nimi e-sklep?

Posiadasz sklep internetowy lub planujesz jego założenie? Nie zapomnij o przygotowaniu zgodnego z prawem regulaminu. Sprawdź, jak postępować, aby klauzule niedozwolone nie pojawiły się w Twoim e-sklepie. Może Cię również zainteresować nasz wpis o obowiązkach sprzedawcy internetowego.

Klauzule niedozwolone

Jest wiele czynników mających wpływ na opinie użytkowników o sklepie internetowym, wśród których łatwo zapomnieć o tak ważnej kwestii, jak przygotowanie prawidłowego regulaminu. Zawarcie w nim niedozwolonych klauzul może spowodować zarówno spadek zaufania klientów do sklepu, jak i negatywnie rzutować na jego prestiż. Jakby tego było mało, jest również ryzyko otrzymania sankcji lub kary ze strony UOKiK.

Klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego – co to jest?

Klauzule abuzywne, nazywane niedozwolonymi regulują prawa i obowiązki konsumentów w sposób niezgodny z obowiązującym prawem. Naruszają one interesy klientów sklepów, a ponadto są sprzeczne z dobrymi obyczajami. Jeśli więc szanujesz swoich klientów i nie chcesz narażać się na straty finansowe – nie pozwól, aby znalazły się one w Twoim regulaminie!

Jeżeli jesteś zainteresowany branżą e-commerce – wiesz już, że sklepy prowadzone w sieci nie mogą istnieć bez regulaminów. Niestety duże grono przedsiębiorców nie przywiązuje dużej wagi do ich prawidłowości, a w efekcie zapisy w tym dokumencie często są niezgodne z prawem. Zazwyczaj wynika to z niewiedzy sprzedających online, dlatego warto wiedzieć, czym są klauzule niedozwolone, aby uchronić przed nimi swój sklep internetowy.

Klauzule niedozwolone

 

Jak uniknąć klauzul niedozwolonych?

Zapoznaj się z rejestrem klauzul niedozwolonych

Trudno wyeliminować nieprawidłowe zapisy, bez świadomości ich istnienia. Spis złych praktyk jest obszerny i zniechęcający, ale warto przyjrzeć się zapisom związanym z interesującą Cię branżą e-handlu. Rejestr ten jest prowadzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i jest on dostępny na stronie UOKiK.

Nie korzystaj z gotowców

Częstym błędem właścicieli sklepów internetowych jest sięganie po gotowe wzory regulaminów. Taka oszczędność czasu bywa jednak ryzykowna. Właściciele sklepów często nieświadomi publikują regulaminy z nieprawidłowymi zapisami, a kopiując je, narażamy się nie tylko na powielanie błędów, ale podlega to pod kradzież własności intelektualnej. Zazwyczaj dokumenty dostępne w sieci są nieaktualne lub zawierają nieprawidłowości.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Dzięki poradom prawnym upewnisz się, że regulamin Twojego e-sklepu jest zgodny z obowiązującymi przepisami. W innym wypadku fachowcy zadbają o wprowadzenie koniecznych zmian, które uchronią Cię przed przykrymi konsekwencjami. Jeśli masz natomiast problem z samym sporządzeniem regulaminu – pozostaw to w rękach profesjonalistów – oni na bieżąco monitorują rejestr i z pewnością dopasują treść dokumentu do potrzeb Twojego e-sklepu.

Użytkownicy internetu już dawno pokochali e-handel. Ciągle rozrastający się rynek i bogactwo ofert sprawia, że sprzedający w sieci muszą zadbać o każdy szczegół, aby przyciągnąć do siebie klientów. Jednym z tych aspektów jest zgodny z prawem regulamin, który świadczy o poszanowaniu użytkowników.

Czy w Twoim regulaminie znajdują się klauzule niedozwolone? Jeśli tak, najwyższa pora to zmienić! Sprawiedliwe podejście do klienta po prostu się opłaca!