Klauzule niedozwolone. Jak ochronić przed nimi e-sklep?

Posiadasz sklep internetowy lub planujesz jego założenie? Nie zapomnij o przygotowaniu zgodnego z prawem regulaminu. Sprawdź, jak postępować, aby klauzule niedozwolone nie pojawiły się w Twoim e-sklepie. Może Cię również zainteresować nasz wpis o obowiązkach sprzedawcy internetowego.

Klauzule niedozwolone

Jest wiele czynników mających wpływ na opinie użytkowników o sklepie internetowym, wśród których łatwo zapomnieć o tak ważnej kwestii, jak przygotowanie prawidłowego regulaminu. Zawarcie w nim niedozwolonych klauzul może spowodować zarówno spadek zaufania klientów do sklepu, jak i negatywnie rzutować na jego prestiż. Jakby tego było mało, jest również ryzyko otrzymania sankcji lub kary ze strony UOKiK.

Klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego – co to jest?

Klauzule abuzywne, nazywane niedozwolonymi regulują prawa i obowiązki konsumentów w sposób niezgodny z obowiązującym prawem. Naruszają one interesy klientów sklepów, a ponadto są sprzeczne z dobrymi obyczajami. Jeśli więc szanujesz swoich klientów i nie chcesz narażać się na straty finansowe – nie pozwól, aby znalazły się one w Twoim regulaminie!

Jeżeli jesteś zainteresowany branżą e-commerce – wiesz już, że sklepy prowadzone w sieci nie mogą istnieć bez regulaminów. Niestety duże grono przedsiębiorców nie przywiązuje dużej wagi do ich prawidłowości, a w efekcie zapisy w tym dokumencie często są niezgodne z prawem. Zazwyczaj wynika to z niewiedzy sprzedających online, dlatego warto wiedzieć, czym są klauzule niedozwolone, aby uchronić przed nimi swój sklep internetowy.

Klauzule niedozwolone

 

Jak uniknąć klauzul niedozwolonych?

Zapoznaj się z rejestrem klauzul niedozwolonych

Trudno wyeliminować nieprawidłowe zapisy, bez świadomości ich istnienia. Spis złych praktyk jest obszerny i zniechęcający, ale warto przyjrzeć się zapisom związanym z interesującą Cię branżą e-handlu. Rejestr ten jest prowadzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i jest on dostępny na stronie UOKiK.

Nie korzystaj z gotowców

Częstym błędem właścicieli sklepów internetowych jest sięganie po gotowe wzory regulaminów. Taka oszczędność czasu bywa jednak ryzykowna. Właściciele sklepów często nieświadomi publikują regulaminy z nieprawidłowymi zapisami, a kopiując je, narażamy się nie tylko na powielanie błędów, ale podlega to pod kradzież własności intelektualnej. Zazwyczaj dokumenty dostępne w sieci są nieaktualne lub zawierają nieprawidłowości.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Dzięki poradom prawnym upewnisz się, że regulamin Twojego e-sklepu jest zgodny z obowiązującymi przepisami. W innym wypadku fachowcy zadbają o wprowadzenie koniecznych zmian, które uchronią Cię przed przykrymi konsekwencjami. Jeśli masz natomiast problem z samym sporządzeniem regulaminu – pozostaw to w rękach profesjonalistów – oni na bieżąco monitorują rejestr i z pewnością dopasują treść dokumentu do potrzeb Twojego e-sklepu.

Użytkownicy internetu już dawno pokochali e-handel. Ciągle rozrastający się rynek i bogactwo ofert sprawia, że sprzedający w sieci muszą zadbać o każdy szczegół, aby przyciągnąć do siebie klientów. Jednym z tych aspektów jest zgodny z prawem regulamin, który świadczy o poszanowaniu użytkowników.

Czy w Twoim regulaminie znajdują się klauzule niedozwolone? Jeśli tak, najwyższa pora to zmienić! Sprawiedliwe podejście do klienta po prostu się opłaca!

 

Poczekaj! Mamy dla Ciebie coś więcej

Dołącz do grona naszych subskrybentów, zdobywaj przydatną wiedzę i efektywnie rozwijaj swój biznes!

Zostałeś pomyślnie zapisany! Sprawdź swojego maila, aby to potwierdzić.

Kopalnia wiedzy za darmo

Kopalnia wiedzy za darmo

Dołącz do grona naszych subskrybentów i zdobywaj przydatną wiedzę, która doprowadzi Twój biznes do sukcesu.

Zostałeś pomyślnie zapisany! Sprawdź swojego maila, aby to potwierdzić.